Autor: Edyta Kwiatkowska-Pelizg

Coacherka ICF, facylitatorka IAF, moderatorka Design Thinking i dyplomowana trenerka biznesu Wszechnicy UJ. Od 2018 r. aktywnie rozwija się w ramach Maxwell Leadership, gdzie obecnie pełni również rolę Peer Teaching Partnera. Ma 10-letnie doświadczenie w branży trenerskiej, jest założycielką Instytutu Szkoleniowo- Rozwojowego z certyfikatem ISO 9001–2015, oferującego szkolenia i warsztaty w obszarze przywództwa, komunikacji i pracy zespołowej. Wykładowca w Szkole Liderów w kooperacji Maxwell Leadership z Akademią Leona Koźmińskiego. Zaangażowana w rozwój liderek i organizacji, posiada bogate doświadczenie w pracy z firmami. Laureatka Maxwell Culture Awards 2023. Członkini tak prestiżowej instytucji, jak Forbes Coaches Council. Pasjonatka stałego rozwoju m.in. na kierunku psychologii klinicznej, MBA i w programie Harvard Manage Mentor®. Skontaktuj się z autorką: www.leadit.com.pl edyta@hanamana.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Sprzedaż relacyjna – czy to wymiana trzech zdań na LinkedIn? Jak budować sprzedaż opartą na relacjach?

Dostajesz zaproszenie na LinkedIn od kogoś, kto wydaje się ciekawym kontaktem, przyjmujesz zaproszenie i niecałe 5 minut później otrzymujesz ofertę. W zasadzie to może jest forma, w której przynajmniej jesteś w jasnej sytuacji, bo może być też tak, że dostaniesz wiadomość pochwalną w kontekście Twojego ostatniego posta, a dopiero później strzał ofertą między oczy. Dla osób, które mierzą tylko skuteczność – 10% to poziom reakcji, który jest satysfakcjonujący, i nie zwracają uwagi na to, jak to wpływa na postrzeganie ich osobiście. Mnie chyba nic bardziej nie irytuje, niż kiedy próbuję się grzecznie zaangażować w rozmowę, bo to taki standard platformy, po czym okazuje się, że biorę udział w procesie sprzedaży, którym nie jestem zainteresowana, i – co więcej – nie jest jego odbiorcą.

Czytaj więcej

Wysokie stanowiska nie mają płci

Wiele pytań krąży w mojej głowie, bo choć w teorii możemy obserwować pozytywne zmiany na rynku pracy i przywództwo staje się coraz bardziej świadome, a rola kobiet uznana, w naturalny sposób za równie ważną, to statystyki i badania wskazują jednak na jej spadek, a według Global Gender Gap Report 2023 osiągnięcie parytetu płci w gospodarce zajmie 169 lat. Często w dyskusjach słyszę, że nie możemy przejmować się globalnymi wynikami, po- nieważ w naszym kraju jest coraz lepiej, ale kiedy pojawiam się w organizacjach prowadzonych w mniejszym mieście lub nawet w klubach biznesowych, zderzenie z rzeczywistością odbiera mi optymizm. Jestem jednak w pełni przekonana, że jedyną drogą do zmian jest edukacja, wielopoziomowa i wieloobszarowa, za którą każdy z nas jest odpowiedzialny.

Czytaj więcej